Je to v hlavě?

Jako důležitou součást komplexního tréninkového plánu jsem zmiňovala nutnost mentální přípravy, která je asi nejvíce opomíjenou součástí tréninkových konceptů.

Podává dítko lepší výkony na tréninku než na závodech? Je váš dospívající sportovec frustrovaný tím, že už dva roky podává stejný výkon a nedokáže se nikam posunout?

I když se psychická část velice podceňuje, bohužel platí stejně jako pro poškození pohybového aparátu, že "poškození" psychická vzniklá lety špatně vedeného tréninku, si váš potomek ponese do života úplně stejně. S jakým konceptem jej budou léta učit pracovat, s takovým pak bude fungovat i v dalším životě, ujistěte se tedy, že je takový, jaký si jej přejete ve své výchově i Vy.

Je důležitější výkon než výsledek včetně důsledného dodržování fair play na tréninku i při závodech? Dokáže pomoci navodit stav "flow", kdy je sportovec ponořen do svého výkonu a užívá si jej?

Je správně nastaveno sebevědomí - není podrýváno ani nafukováno? Pracuje se s vůlí a s motivací, upřednostňuje vnitřní motivaci před vnější?

Pomáhají trenéři naučit se vystoupit ze zóny komfortu a sami jsou v tomto vzorem?

To jsou mentální dovednosti, které jej budou provázet celým životem, nejen ve sportu...

Vždy tedy nejdříve problém rozeberte s trenérem. Ujistěte se, že je opravdu problém mentální složka a nezaostává třeba kondice nebo technika - není dítě před závodem spíše nervózní z toho, že nezvládá technickou část a to ovlivňuje výsledek? Není problém v tom, že potomek neplní tréninkové plány a část vynechává podle toho, co jej baví a co ne a pak je nešťastný ze stagnace?

Pokud trenér potvrdí, že problém je "v hlavě", chtějte slyšet, jaký má plán řešení. Bude s dítkem pracovat sám? Doporučí pravidelné návštěvy mentálního kouče zabývajícího se sportovní oblastí? Nebo je to už obšírnější problém, který by měl řešit sportovní psycholog?

Rozhodně toto nepodceňujte, neboť tím můžete svému dítěti připravit dlouhé roky tréninků a dřiny, které nepovedou ke kýženému cíli. Mysl je třeba trénovat stejně jako tělo a tak jako technickou novinku někdo zvládne na tréninku na první dobrou a v nejbližší soutěži použije, může někdo jiný naopak potřebovat opakovaně zkoušet a pilovat než zvládne nový pohybový vzorec, někdo se bez důkladné psychické přípravy obejde a někdo ne...

Určitě nechcete, aby si vaše dítě odneslo ze svých sportovních let hořkou pachuť toho, že veškerá snaha je někdy marná. Naopak mnozí z nás spíše očekáváme, že sportovní příprava povede k tréninku vůle, schopnosti koncentrace, umění vyjít ze své zóny komfortu. I pro spoustu trenérů je tato složka tréninku náročná, což ale neznamená, že by měli hledat výmluvy, jak se jí vyhnout a pravidelně ji "nestíhat". V novodobém sportu dle psychologů platí, že psychická příprava tvoří nejméně 50% úspěchu a vy přeci očekáváte přípravu stoprocentní.

Zde tedy opět malý citát:

Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod.

© 2019 Petra Bystroňová - obsah těchto stránek je předmětem duševního vlastnictví a je chráněn autorským zákonem
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky