Co k jídlu a pití?

Samozřejmě je jasné, že základem každého kvalitního výkonu je také dobře nastavený příjem. Různých stravovacích plánů pro různý věk, různé typy sportů a různá období je mnoho, základem tedy bude opět především několik jednoduchých pravidel společných všem.

Absolutní nutností je dodržování pitného režimu, čím je vyšší okolní teplota a fyzicky náročnější sport, tím tato potřeba stoupá. Pokud se jedná o trénink, kde se dítko doopravdy zpotí, začneme zvažovat nejen doplnění tekutin, ale také iontů, zvláště pokud se bavíme o tréninku, který trvá řádově hodiny.

Strava by také měla být nastavena s ohledem na výkon, určitě by dítko nemělo odcházet na trénink těsně po vydatném jídle (oběd) nebo naopak hladové mnoho hodin po posledním jídle.

Samostatnou kapitolou jsou pak různé doplňky stravy a věčná otázka: "dávat či nedávat?"

Pitný režim na běžném tréninku dětem bez potíží zajistí čistá voda, neslazený nebo jen velmi jemně doslazený nekyselý ovocný čaj, případně ředěný ovocný džus. Rozhodně na trénink nepatří jakékoli sycené nápoje a nápoje s vysokým podílem cukrů, v žádném případě pak kolové nápoje.

Pokud už se jedná o starší naplno trénující dospívající je v závislosti na intenzitě a délce tréninku lépe volit iontové nápoje v hypotonické koncentraci, pouze po zcela nadlimitních nebo hodně dlouhých výkonech nejčastěji na závodech používáme izotonickou koncentraci. Zjednodušeně řečeno, pokud nekoupíme již hotový iontový nápoj, kde nám stačí sledovat, zda je hypotonický (a samozřejmě se v něm vyvarovat zbytečných barviv, umělých aromat, konzervantů, dochucovadel apod.), můžeme doma namíchat vodu s pomerančovou (grepovou) nebo rajčatovou šťávou v poměru 2:1 a přidat do 1 l kuchyňskou sůl v množství 1 g J

U menších dětí je postačující dbát na vyváženou stravu, v období intenzivního růstu dodávat dostatek kvalitních bílkovin - masové vývary, ryba, různé druhy sýrů třeba v salátech nebo zapečené v toastech, vejce na jakýkoli způsob, to jsou optimální večeře sportovce. Těsně po tréninku bude určitě vhodná svačinka s rychlými cukry i dostatkem vlákniny - ideálním ovocem je třeba banán, sušené meruňky, datle, které skvěle doplní také hořčík, lze sáhnout i po různých raw tyčinkách s oříšky a sušeným ovocem.

U starších sportovců už je to složitější, záleží na intenzitě tréninku a možnostech regenerace, o které se budu zmiňovat později. Doba, kdy nebylo problémem skloubit trénink se studiem je nenávratně pryč. Dlouhý pobyt ve škole do odpoledních hodin, poté sprint na trénink a večer ještě čas na studium spojený s pozdním ulehnutím k spánku rozhodně regeneraci neprospívá. Aby mohl být trénink dostatečně častý s dostatečným zatížením, je tedy třeba regeneraci pomoci, mimo jiné i používáním potravinových doplňků. Zde je určitě dobré se poradit s odborníkem, který nejen zná možnosti suplementace, ale také rozumí tomu, jak jednotlivé přípravky v organismu fungují, a dokáže určit, zda je složení konkrétního přípravku vhodné - nebudeme si nic nalhávat, i v této oblasti jsou na trhu přípravky kvalitní i méně kvalitní a poměr cena/kvalita je velice různorodý.

V zásadě by měly být na základním seznamu: kvalitní protein (zvláště u náctiletých stravujících se mimo domov - potřebujeme pokrýt zdroje živin v jídelníčku), BCAA a kreatin.

© 2019 Petra Bystroňová - obsah těchto stránek je předmětem duševního vlastnictví a je chráněn autorským zákonem
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky